Aplikace Threads v Česku: Pomalý rozjezd a velká bezpečnostní rizika

Nová platforma Threads je v Česku dostupná již měsíc. Jak se jí daří? Rozjezd je vlažný, platforma skrývá mnoho bezpečnostních rizik.

 

 

Textová sociální síť Threads má konkurovat platformě X (bývalému Twitteru). Zatímco je služba Threads v USA a ve Velké Británii dostupná už od července letošního roku, do Evropy a konkrétně do Čech se dostala až 14. prosince. 

Podle Zuckerberga síť Threads alespoň jednou měsíčně využívá téměř 100 milionů uživatelů. A podle jeho názoru by se počet uživatelů do několika let mohl vyšplhat až na jednu miliardu.

 

Threads vs. Česko

Jak na novou síť zareagovalo Česko? Podle dat Google Trends byli čeští uživatelé v rámci expanze do evropských států druzí nejdychtivější, předčila je jen Itálie. Za Českem se pak umístilo Španělsko, Rumunsko a Portugalsko. Podle dat je však v porovnání s červencovým boomem po globálním uvedení je tento zájem jen velmi pomalým rozjezdem.

 

 

Před expanzí do EU měla platforma Threads 141 milionů uživatelů. V srpnu, měsíc po uvedení ve státech mimo Česko, ji na denní bázi používalo 10,3 milionu uživatelů. I tři měsíce později Meta uvedla, že počet měsíčně aktivních uživatelů je nižší než 100 milionů.

Konkurenční síť X využívá aktivně každý měsíc 550 milionů uživatelů, podle jejího CEO Linda Yaccarino ji denně využívá 245 milionů uživatelů. Ti na něm tráví denně v průměru 31 minut, na Threads to jsou jen tři minuty.

 

 

Velký bratr lustruje vaše data

Threads zatím vsází na kultivovanost projevu, pokulhává však v bezpečnosti. To, jaké množství informací si aplikace ukládá a jak s nimi nadále nakládá je alarmující. Platforma sdílí osobní údaje, od jména, e-mailu, uživatelského ID až po telefonní čísla.

K tomu ukládá i data ohledně přesné lokace, politických názorů, náboženské víry, sexuální orientace nebo detailní finanční informace. Výjimkou není ani historie uživatelských nákupů, zdravotních informací, dokáže číst e-maily i zprávy. Dále sbírá fotografie, videa, zvukové nahrávky a další dokumenty.

Navíc dokáže evidovat, které aplikace na mobilním zařízení byly spuštěny, které vyhledávány a nainstalovány. Aplikace Threads se dozví i historii webového prohlížeče.

 

X je na tom podobně

Musk reagoval na tato zjištěním vykřičníkem, ale sám se nemá čím chlubit. Až na pár položek ze seznamu je na tom jeho mobilní aplikace X (Twitter) velmi podobně. Proto si někteří uživatelé Twitteru čtou příspěvky raději na webovém prohlížeči, a ne v samotné aplikaci.

 

 

Připravila: Petra Sauerová