Bitcoin slaví 15. narozeniny a blockchain doposud ukrývá tajné heslo

Oficiálně byla spuštěna síť a vytěženy první bitcoiny 3. ledna 2009 Satoshim Nakamotem. Od té doby je v blockchainu ukryta tajná zpráva. O co jde?

 

 

Na datum 3. ledna 2024 připadá 15. výročí od oficiálního spuštění sítě a vytěžení prvních bitcoinů. Konkrétně šlo o tzv. Genesis blok, blok s pořadovým číslem 0, na který následně navázaly řetězením další bloky vytěžené po něm.

A pojem blockchain vznikl díky tomu, že každý nový blok obsahuje odkaz na ten předchozí.

Za vůbec prvním vytěžením stojí Satoshi Nakamoto. Dokonce je v blockchain exploreru doposud možné dohledat přesný den i čas jeho práce. Těžba proběhla zcela bez poplatku, protože v tu dobu síť nikdo jiný nepoužíval, zároveň mu odměnou bylo 50 bitcoinů, které jsou ale navždy zamknuté a nelze je nikdy utratit.

 

 

Tajná zpráva

Zajímavostí tohoto Genesis bloku je to, že je v něm ukrytá zpráva. Text říká: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”.

Z toho jasně vyplývá, že jde o titulek z deníku The Times, který ten den přinesl zprávu o tom, že kancléř hodlá podruhé přinést finanční pomoc bankám.

Jen abyste byli zasazení do kontextu, v roce 2009 vrcholila ekonomická krize a došlo i ke krachům některých bank, včetně banky Lehman Brothers.

Právě Bitcoin měl být odpovědí na tehdejší situaci a upozorněním na nedostatky centralizovaného finančního systému. Bitcoin měl sloužit jako alternativa, plně decentralizovaný systém, nezávislý na žádném subjektu anebo instituci.

 

 

Připravila: Petra Sauerová