Black Friday se blíží. Jak se nenechat zmást a nakoupit výhodně?

 

Slevy, akce, výprodeje, výhodné nákupy, to je Black Friday. Letos začne již 20. listopadu. Jak nakoupit chytře a co nejlevněji? Dejte pozor na obchodnické triky.

 

 

Black Friday má svůj původ ve Spojených státech amerických, kde se stal jedním z největších nákupních dnů. Jedna z teorií zabývající se historií Black Friday se pojí s obrovským bankrotem v USA.

Ten se dotkl takřka celé Ameriky. A protože byl pátek 24. září 1869, Američané jej nazvali výmluvně Black Friday.

Druhá, více uznávaná, teorie, hovoří o spojitosti Black Friday se vzrůstem tržeb, který v první polovině 20. století zaznamenali američtí maloobchodníci v pátek po Dni díkuvzdání.

Black Friday má tak označovat den, kdy se podniky dostávají z červených čísel do těch černých.

 

Black Friday v Česku

V České republice nemá Black Friday nijak dlouhou tradici. Je to teprve několik let, co prorostl českým trhem, i tak jde ale dnes o nákupní horečku trvající ne jeden den, ale celé týdny.

Prodejci se často snaží využít celý měsíc k tomu, aby vyprodali sklady a vnutili zákazníkům často zboží, kterého se jinak nemohou zbavit. Letos připadá nákupní den Black Friday na 24. listopadu. 

Nákupní horečka však nevychladne ani následující víkend a pondělí 27. listopadu. To Američané označují jako Cyber Monday.

Prodejci chtějí zákazníky opět přesvědčit k okamžitému nákupu tlakem, že do Vánoc už levněji nenakoupí.

Abyste skutečně ušetřili a nepodlehli chytrému podvrhu ze strany obchodníků, je třeba zvolit tu správnou strategii. Víme, jak na to.

 

 

Sledujte historii cen

Počítejt s tím, že obchodníci očekávají v listopadu zvýšený zájem zákazníků o jednotlivé produkty, a tak se mohou vydat cestou umělého zvyšování cen, které na Black Friday opět uměle sníží. Tím v zákazníkovi vzbudí mylnou představu slevy a výhodného nákupu.

Cenovému podvrhu lze snadno předejít díky sledovači historie cen. Tím je například aplikace Hlídač Shopů, za nímž stojí české firmy.

Aplikaci si jednoduše rozšíříte do prohlížeče a díky její kontrole nenecháte zmást. Podobně funguje také srovnávač Zboží.cz.  

 

Skladové zásoby a cena dopravy

Než začnete nakupovat, pohlídejte si stav skladových zásob a cenu dopravy. Prodejci ve svých akcích rádi nabízejí zboží, které ale nemají skladem a zákazník si tak něj často musí počkat několik týdnů. Třeba až do ledna, což je naše loňská redakční zkušenost. 

Další obchodnický trik? Někdy bývá cena produktu nižší než jinde, konečnou částku však navýší cena za dopravu. I to se vyplatí pohlídat.

Pamatujte také na to, že se Black Friday dost často netýká produktů, které rychle mizí ze skladů. Při Black Friday prodejci cílí na slevové trháky u produktů, které jim na skladě leží dlouhou dobu.

 

 

Odebírejte newslettery

Obchody a e-shopy nabízí exkluzivní výprodeje, speciální slevové kódy, dopravu zdarma a mnoho dalších výhod užšímu okruhu svých zákazníků.

Činí tak prostřednictvím newsletterů, jejich odběr v době blížícího Black Friday tak může být dobrou volbou. O nabídkách se tak dozvíte mezi prvními, a odběr lze po nákupní horečce zase odhlásit.

 

Karty, karty, aplikace, karty

Vlastníte zákaznické karty, aplikace nebo máte spojené určité výhody s vaší platební kartou? Využijte toho. Obchody mohou různé výhody napárovat právě na členské karty tak, aby vlastníkům mohli nabídnout exkluzivitu a podpořit je v dalším nákupu.

 

Zachovejte chladnou hlavu

Chcete-li při Black Friday skutečně ušetřit, nenakupujte unáhleně. Přestože se svět kolem hemží nespočtem bannerů s vysokými procenty slev, buďte odolní.

Připravte si předem seznam poptávaných položek, následně si u jednotlivých produktů srovnejte ceny u více prodejců, popřípadě využijte sledovače cen.

A pamatujte, pokud se vám nepodaří něco ulovit na Black Friday, vězte, že pátkem to nekončí. Hned v pondělí je tu totiž Cyber Monday.

 

 

Připravila: Petra Sauerová