Bluetooth má revoluční konkurenci. Čip Wi-R umí přenášet data přes lidské tělo

Bluetooth má revoluční konkurenci. Americký profesor vynalezl čip, který slouží k přenosu internetu a zvuku pomocí lidské kůže. Tato síť se šíří dotyky a elektrické signály mají být v budoucnosti daleko vyšší, než tomu je nyní u Bluetooth.

 

 

Stejně jako by před pár lety nikoho nenapadlo, jak velkou roli budou nyní hrát chytré telefony v našich životech, málokdo si dokáže představit, že nás možná čeká něco jako “posmartphonový svět“. Tomu věří profesor Shreyase Sen, který už pro tu dobu vyvíjí inovace.

Jednoho dne bude třeba možné interagovat s digitálním světem pouhou myšlenkou nebo třeba dotykem. Právě to je vize profesora Shreyase Sena z americké Purdue University.

Dle jeho mínění se v horizontu 20 let lidstvo od chytré domácnosti nastavované skrze mobilní aplikace přesune k nastavování zařízení pouhou myšlenkou.

 

 

A pro tuto budoucnost má být počátkem nově vyvinuté řešení miniaturní čip Wi-R. Ten umožní přenos internetu nebo třeba hudby prostřednictvím kůže lidského těla ke koncovému zařízení nebo na další osoby pouhým dotykem. Tuto technologii profesor nazývá „body internet“.

 

 

Zatím jediným důkazem existence řešení je přehrávání hudby. Přehráváte-li hudbu v mobilu, který držíte, lze ji prostřednictvím lidského těla a dotyku přenést do jiného zařízení, např. do reproduktoru na stole.

Hudba pak může cestovat i přes více osob, stačí se pouze navzájem dotýkat. Jakmile pak přímý kontakt přerušíte, zastaví se i přehrávání hudby.

 

 

Připravila: Petra Sauerová
Foto a video: Purdue University