CAPTCHA už nefunguje, říká studie. Bot ji rozklíčuje rychleji a přesněji než člověk

Výsledky studie zpochybnily základní účel technologie CAPTCHA. Dosud byla považována za jednoduchý test pro lidi a nepřekonatelný pro robota. Ve skutečnosti jsou ale dnes lidé pomalejší a méně přesní než boti.

 

 

CAPTCHA neboli Turingův test zná pravděpodobně každý uživatel internetu. Na webových stránkách po nás nejčastěji vyžaduje opsání obrázku s deformovaným textem, případně kliknutí na obrázky obsahující určitý objekt.

"Vyberte fotografie, na nichž je značka, auto, autobus…" Tenhle test má být způsobem, jak odlišit člověka od bota. Bohužel - dnes již překonaný.

 

Dotěrná hradba bezpečnosti

Dotěrný, ale tolerovaný test působí jako hradba mezi vámi a škodlivými subjekty. Ty by mohly způsobit nepříjemnosti, jako jsou útoky spammerů nebo vytěžování dat.

CAPTCHA testy jsou navrženy tak, aby byly pro lidi snadné a botům činilo problém je prolomit. To je také největší výzva pro provozovatele, kteří musí být neustále ve střehu a obcházet roboty prolomená řešení.

 

 

Rychleji a přesněji než člověk

V nedávném průzkumu, který srovnával výkon lidí a robotů v řešení CAPTCHA úkolů, se ukázalo, že záleží na typu úlohy. Jako nejméně užitečný vyšel právě zkreslený text, který často boti zvládli vyřešit za kratší čas a s vyšší přesností než člověk.

Na druhé straně měli roboti největší problém zdolat testy reCAPTCHA, které jsou založené na obrázcích. Nicméně i ty dokázali boti ovládnout s 85% přesností a daleko rychleji než mnoho lidských uživatelů.

Studie mimo jiné poukazuje i na rozdílnost výkonu mezi lidmi. A to na základě některých faktorů, jako je například věk, úroveň používání internetu, vzdělání a dalších proměnných.

Starší respondenti byli pomalejší, zatímco titulovaní účastníci překonávali ostatní. Výsledky tak možná poukazují i na to, že dosažený stupeň vzdělání je jedním z nejvýznamnějších faktorů.

Výsledky studie potvrzuje také americká technologická společnost Cloudflare. Ta se soustředí především na služby spojené se zabezpečením, optimalizací a zlepšením výkonu webových stránek a aplikací.

Společnost tvrdí, že ověřování prostřednictvím CAPTCHA je již nadále zbytečné. Řešení lidem trvá moc dlouho a také diskriminuje hendikepované uživatele, například zrakově postižené.

 

 

Připravila: Petra Sauerová