České drony Flapper inspirovala příroda. Čím jsou převratné?

Vznikl nový druh dronů, které mají potenciál změnit způsob, jakým využíváme létající roboty doposud. Drony Flapper se inspirují přírodou a místo vrtulí mají křídla jako ptáci.

 

 

Dron, se kterým se podíváte i do těch nejvyšších polic ve skladu, nebo zjistíte, zda některá z rostlinek v rozlehlém skleníku netrpí pod nadvládou škůdců. To je Flapper Drones, dron, který létá jako hmyz nebo pták, který vznikl pod rukama Čecha Matěje Karáska.

 

Inspirace z přírody

Flapper Drones zkrátka nepřipomínají stroje, jejich tvůrce se totiž inspiroval v přírodě, a nejen že je vybavil tělem a křídly, ale i hlavou a nohami. Jejich odlišnost je natolik významná, že jsou zařazovány umělci i do tanečních představení.

Jejich dosah sahá ale ještě mnohem dál. Nejsou to robotické hračky sloužící jen jako okrasa. Drony disponují hned dvěma velkými výhodami: Flapper je odolnější a bezpečnější. I kdyby narazil na překážku, zůstává v letu, zatímco klasický dron už by padal nebo musel složitě překážku vybírat. Zároveň křídlo Flappera, oproti ostré vrtuli, nikoho nezraní.

A to jsou vlastnosti, které vytvořily prostor pro nové způsoby využití létajících robotů. V nizozemských sklenicích už je testovali v hledání možných škůdců na rostlinách pěstovaných vertikálně, tedy zavěšených na provázcích. Klasický dron by toho nikdy nebyl schopen, rostliny by okamžitě poškodil a velmi rychle by se v tak stísněném prostoru zamotal a spadl.

Když teď Flapper člověku neublíží, mohou spolu koexistovat i si pomoci. Například při práci ve skladu. Police se stavějí stále více do výšky a člověk tam nedohlédne, zatímco okřídlená postavička by tuto situaci dokázala snadno vyřešit.

S drony inspirovanými přírodou přišel Karásek, když si dělal po studiích na ČVUT v Belgii doktorát. Postupem času, díky jeho tématu dizertační práce byl přizván k projektu, který se dostal až na obálku zřejmě nejprestižnějšího vědeckého časopisu Science. Díky tomu známá univerzita nechala v roce 2019 vzniknout samostatné firmě v čele s Karáskem, zabývající se právě Flapper Drones.

 

Připravila: Petra Sauerová
Foto: LinkedIn Flapper Drones