Facebook a Instagram bez reklam? Musíte si připlatit

Meta zvažuje nabídku placených účtů pro ty evropské uživatele, kteří by uvítali účet bez reklam. Tarify by mohly být k dispozici již v následujících měsících. Co Meta konkrétně chystá? 

 

 

Společnost Meta si pohrává s myšlenkou, že evropským uživatelům nabídne příležitost zaplatit si za využívání jejích služeb. Jedině v takovém případě totiž dosáhnete na možnost účtu bez reklam.

Celé to nyní začíná nabírat směr i formu, speciální tarify by mohly přijít již v nadcházejících měsících. Jak to bude vypadat?

Speciální tarify by uživatelům nabídly možnost vyhnout se cílené reklamě a sledování aktivit bezplatných účtů.

 

Za kolik?

Z jednání s evropskými regulátory je ve vzduchu určitá představa o ceně. Meta získala od úřadů sdělení s tím, že za Instagram by si mohla účtovat až 10 eur měsíčně v případě desktopové varianty. Případně 13 eur, pokud by platili na mobilu.

A tímto už by se kompenzovala 30% provize pro Google nebo Apple. V případě Facebooku by měsíční suma činila 6 eur. Zatím ale není zcela jasné, zda půjde zaplatit za Facebook zvlášť.

Tato čísla samozřejmě ještě ale nejsou finální, jde o pouhý odhad. Meta se zatím ještě oficiálně nevyjádřila. Jsou-li však informace správné, pak by předplatné Facebooku bylo dražší než u filmových nebo jiných služeb. Cena však odpovídá částkám utrženým za případnou reklamu.

Poslední finanční zprávy Facebooku ve druhém kvartále totiž poukazují na to, že v Evropě utržil 17,88 dolaru na člověka. To je tedy přibližně 6 dolarů na hlavu za měsíc. Z Instagramu a dalších služeb finanční data Meta nesdílí.

 

 

Připravila: Petra Sauerová