Hvězdná brána pro umělou inteligenci: Open AI s Microsoft chystají superpočítač

Americké technologické giganty Microsoft a OpenAI spojují síly v ambiciózním projektu datového centra v hodnotě až 100 miliard dolarů (přibližně 2,3 bilionu korun). Cílem je vybudovat nástroje vedoucí k revolučním inovacím v mnoha oblastech.

 

 

Superpočítač s názvem Stargate bude srdcem tohoto projektu. S miliony specializovaných čipů bude podporovat náročné úkoly v oblasti umělé inteligence a stane se tak nejvýkonnějším nástrojem OpenAI.

Jeho spuštění je plánováno na rok 2028 a představuje klíčový krok pro vývoj pokročilých modelů AI, které překonají možnosti současného ChatGPT-4.

Projekt bude pravděpodobně financován společností Microsoft. A odhadované náklady jsou zhruba stokrát vyšší než ceny největších datových center současnosti. Tato investice zdůrazňuje rostoucí důležitost a náročnost vývoje umělé inteligence a naznačuje rozsah investic, které budou v této oblasti v nadcházejících letech nutné.

 

 

Hvězdná brána o stovkách hektarů

Stargate je odborníky označován za klíčový především pro školení OpenAI a provoz nových, pokročilejších modelů AI, které překonají možnosti současného ChatGPT-4. Očekává se, že datové centrum bude jedním z největších a nejmodernějších na světě, s rozlohou v řádu stovek hektarů a spotřebou energie až pěti gigawattů elektrické energie.

Projekt s ambiciózním názvem inspirovaným sci-fi filmem, Hvězdná brána z roku 1994, symbolizuje snahu Microsoftu a OpenAI posunout hranice možností a otevřít cestu k novým objevům a inovacím, které ovlivní celou společnost.

 

 

Připravila: Petra Sauerová