IBM přichází s analogovým čipem. Funguje jako lidský mozek

IBM Research vyvinulo nový čip pro umělou inteligenci, inspirovaný lidským mozkem. Určí prototyp speciálního čipu NorthPole nový způsob, jak bude hardware pro AI vypadat?

 

 

Prototyp čipu od IBM by v budoucnu mohl nahradit i současné čipy, které jsou za náročnými AI aplikacemi v počítačích a mobilních telefonech.

Nové průlomové objevy v oblasti generativní umělé inteligence přicházejí díky hlubokým neuronovým sítím. Jejich architektura má ale určitá omezení, která brání dosažení maximální efektivity.

IBM Research se rozhodlo vyvinout čip, který by tato omezení odstranil. Vědci přišli na to, že háček tkví v oddělení paměti a zpracování.

Právě komunikace mezi těmito dvěma komponenty zatěžuje systémové prostředky nejvíce, vede ke zpomalení a nižší efektivitě.

Nový čip od IBM proto pracuje podobným způsobem jako synapse v mozku. Paměť a zpracování jsou integrovány do jednoho čipu, který obsahuje 64 jader AIMS propojených komunikační sítí.

Zároveň do čipu zabudovali analogově-digitální převodníky, které umožňují přechod mezi analogovým a digitálním světem.

Čipy dle IBM dosáhly 92,81% přesnosti na datovém souboru CIFAR-10, tedy široce známé sbírce obrázků často používaných při trénování algoritmů strojového učení. To je srovnatelná přesnost jako u jiných čipů pro umělou inteligenci.

Vědci z IBM věří, že jejich nový čip má potenciál revoluce v oblasti umělé inteligence.

S narůstajícím počtem základních modelů a generativních nástrojů AI na trhu, se výkon, stejně jako energetická účinnost tradičních výpočetních metod, dostává na svou hranici testování.

IBM si klade za cíl tuto mezeru překlenout svým řešením.

 

 

Připravila: Petra Sauerová
Foto: Facebook