Infotainmenty v autě o vás sbírají intimní data. Tyhle automobilky jsou nejzvědavější

Mozilla Foundation strávila analýzou datových praktik automobilek 600 hodin a nešetří zděšenými komentáři. Chytré moderní automobily jsou dle jejich názoru hotovou bezpečnostní noční můrou.

 

 

O tom, že výrobci chytrých zařízení a hraček sbírají a nevhodně nakládají s daty svých uživatelů, už vzniklo mnoho analýz. Patří tak k těm, kteří nectí soukromí svých zákazníků. Ukázalo se ale, že ještě mnohem horší jsou auta vybavená infotainment systémy. Přichází s tím Mozilla Foundation, která uvádí, že přístup k datům řidičů je až žalostný.

Dle organizace veškeré zkoumané automobilky sbírají příliš mnoho, a navíc nerelevantních a osobních informací o řidičích.

Odstrašujícím příkladem je Nissan, podobně a Kia, kteří shromažďují informace o sexuálních aktivitách svých řidičů. Šest dalších automobilek navíc tvrdí, že sbírají data o genetických informacích.

Samotné auto samozřejmě o vaší genetice či sexuálním životě nemá tucha, ale infotainment systémy ano. Ty dle Mozilly a jejich šetření berou data z vašeho mobilu či propojených služeb, jako jsou Google Mapy a další.

Vyberou si pak ta data, která je zajímají, ať už jsou to bizarní informace, nebo častěji data o vašem chování za volantem. Jak rychle jezdíte a kam, co při jízdě posloucháte apod. Na základě toho a v kombinaci s dalšími získanými informacemi pak dokážou odhadnout vaši inteligenci nebo koníčky.

Auta s chytrými systémy chování řidičů nejen podrobně analyzují, ale následně je odesílají dál. Většina automobilek, celých 84 %, je prodává třetím stranám. Automobilky podrobnosti samozřejmě zatajují. Ale nemají ani problém poskytnout vaše data policii či jiným orgánům. Takto osobní data řidičů prodává až 56 % automobilek.

Pravdou je, že Evropané jsou nejlépe chráněnými řidiči, a to právě díky evropským zákonům. Ani tak to ale není žádná sláva.

Ačkoliv shromažďování dat o své osobě mohou řidiči odmítnout, tak například Tesla, která vyšla jako nejhorší účastník celého testu, vyhrožuje, že auto nebude fungovat správně, nebo že se může poškodit.

Čím chytřejší a modernější tedy vozidla budou, tím pravděpodobněji bude nutné řešit problémy, které řešíme ohledně ochrany osobních dat i s počítači.

 

 

Připravila: Petra Sauerová