iOS vs. Android, co jeden umí a druhý ne?

Na poli operačních systémů dominují zejména dva nesmiřitelní rivalové: iOS a Android. Oba mají své podobnosti, ale také významné rozdíly. Hlavním rozdílem je, že mnoho funkcí, které jsou v iPhonu k dispozici standardně, vyžaduje u Androidů externí aplikaci.

 

 

iMessage a FaceTime

Začněme s iMessage a FaceTime, nativními aplikacemi od Applu pro textovou a video komunikaci. iMessage synchronizuje komunikaci mezi zařízeními s Apple ID bez potřeby instalace další aplikace. Navíc v iMessage lze vytvářet skupinové chaty, posílat ručně psané poznámky, hrát hry nebo třeba sdílet svou lokaci. A pro videohovor se v podstatě ujalo synonymum „facetimovat“.

Tyto aplikace jsou zkrátka natolik oblíbené, že Android uživatelé podobné funkce hledají také, i když marně.  Google se o podporu RCS komunikace začal aktivně zasazovat až teprve nedávno a pojí se s tím spíše problémy.

 

 

Propojený ekosystém produktů

Další výhodou iOS je velice dobře propojený ekosystém produktů od Applu. Tato snadná integrace mezi zařízeními představuje významný benefit pro uživatele. Není divu, že si po zakoupení iPhonu, pořídí mnoho uživatelů také Apple Watch, AirPody anebo iPad a další produkty.

Situace u Androidu je zcela jiná. Každý výrobce má své vlastní specifikace pro příslušenství, což může omezovat funkcionalitu při propojení mezi různými značkami. Obecně s Androidem platí pravidlo, že příslušenství funguje nejlépe se smartphony stejné značky.

 

Bezpečnost

Apple uplatňuje přísná pravidla pro App Store, což má své výhody i nevýhody. Zatímco omezuje přístup k některým aplikacím, jako Fortnite nebo streamovaným hrám z Xboxu, zajišťuje vyšší bezpečnost díky platformě iOS a bezpečnostním opatřením, jako jsou iCloud Private Relay a App Tracking Transparency.

Na Androidu jsou k dispozici vedle Google Play i alternativní obchody, avšak jejich důvěryhodnost může kolísat. Možnost sideloadingu přináší riziko stahování virů či malware. V tomto ohledu je Apple výrazně bezpečnější volbou (zatím).

 

 

Připravila: Petra Sauerová