Konečně! EU chystá regulaci AI na internetu, aby chránila děti

Evropská komise se zaměřila na bezpečí dětí na internetu, a to co se možného zneužívání v kombinaci s AI týče. Minulý týden oznámila nový plán, jakým způsobem zakročí.

 

 

Evropská unie konečně přistupuje k regulacím. Minulý týden se sešla Evropská komise, aby vytvořila a doplnila legislativu s ohledem na umělou inteligenci ve vztahu k dětem. Chce je chránit.

Potom, co v komisi přijali návrh na aktualizaci trestněprávních předpisů týkajících se právě zneužívání dětí, přistoupili k doplnění návrhu nařízení z roku 2022. Ochranné prvky budou tedy mířené hlavně na internet, kde v dnešní době dochází ke zneužívání dětí nejčastěji. Komise přímo zmínila, že eviduje i zvýšený výskyt tzv. manuálů pro pedofily.

Uvědomují si, že nebezpečí na internetu představuje i generativní umělá inteligence. Chtějí tedy rozšířit definici trestného činu zneužívání dětí i na další aspekty v rámci internetu, jako je například generování obsahu prostřednictvím AI.

 

 

Nové nařízení tak nyní projde schvalovacím kolečkem v Evropském parlamentu a Evropské radě, po kterém bude moci být teprve schválen a předložen členským státům.

Jde o skutečně zásadní téma i krok. Na sociálních sítích, zejména TikToku, najdete velké množství podvodných účtů, které zveřejňují fotky i třeba slavných osobností prohnané svlékacími aplikacemi a podobně.

I tak ale v tuto chvíli není absolutně jasné, jakým způsobem chce Evropská unie provinění v souvislosti s generativní AI na internetu identifikovat, evidovat a pak také vymáhat.

 

 

Připravila: Petra Sauerová