Mobil se v mrazech chová jinak. Připravte se na 5 nejčastějších situací

Věděli jste, že mobilním telefonům zima neprospívá? Proč a jak je v právě probíhajícím zimním období, kdy často padají teploty i pod bod mrazu, chránit?

 

 

Zima a nízké teploty obecně nesvědčí elektronickým zařízením, především těm, které jsou poháněny bateriemi. Pojďte se podívat na to, proč a jak svůj mobilní telefon správně chránit. 

 

I částečně nabitý se vypne

Baterie mobilu je jedním z hlavních důvodů, proč telefon chránit před mrazem. Des se mobilní telefony nejčastěji prodávají s lithium-iontovými akumulátory, které užívají kapalný elektrolyt složený z organického rozpouštědla a vodivé lithiové soli.

A právě kvůli tomu je tak jednoduše ovlivňují vnější teploty. To vede k tomu, že v případě delšího vystavení chladu se telefon může vypnout, i když v baterii zbývá ještě třeba 20 % energie.

Pokud zařízení ponecháte delší dobu v opravdu nízkých teplotách, může dojít i ke stavu trvalého poškození. Zejména, když budou ponechána v pohotovostním režimu nebo režimu spánku.

 

Nízké teploty = nízká kapacita

Nízké teploty zkrátka zvyšují vnitřní odpor a snižují kapacitu. Jednoduše, stejně jako u jakékoliv jiné látky na bázi kapaliny se při chladu molekuly smršťují, a tak dochází ke snižování výkonu. A právě to se děje s vaším mobilním zařízením, když ho budete používat v mrazivém počasí.

Základní pravidlo zní: nevyrážet do mrazivého počasí s téměř vybitou baterií. Náročné podmínky totiž výdrž baterie ještě výrazně zkrátí. Pokud máte telefon nabitý na 100 %, je méně pravděpodobné, že venku v chladu dojde k jeho úplnému vybití. Před odchodem do mrazu se raději ujistěte, že máte smartphone dostatečně nabitý, popřípadě doplňujte energii prostřednictvím powerbanky.

 

 

Zrazu černá obrazovka

Klikali jste do mobilu po cestě do práce nebo na procházce v mrazivém počasí a on se vypnul? Nepropadejte panice, jedná se pouze o ochranný mechanismus proti extrémním podmínkám.

Jakmile se dostanete do tepla, nespěchejte na jeho zapnutí, naopak mu dopřejte dostatek času, aby se znovu rozběhl. Nechte jej pomalu zahřát a až po té ho začněte opět používat.

 

Zpožděné reakce i duch

LCD displeje jsou taktéž náchylné na mrazivé podmínky. Uživatelé tak mohou zaznamenat zpožděné reakce na dotyk, rozmazaný obraz anebo duchy.

Extrémně opatrní buďte, abyste se nemuseli potýkat s kondenzací, která je tichým a nenápadným zabijákem elektroniky. Na tu může dojít velmi rychle po tom, co s telefonem přejdete z mrazivých podmínek do tepla. Funguje to obdobně jako se zamlženými brýlemi. Pokud jste tedy například telefon zapomněli v zimě v autě, nejprve ho před používáním vypněte a nechtě zahřát na pokojovou teplotu.

 

 

Displej nereaguje na (zmrzlé) prsty

Kombinace zmrzlé obrazovky s ledovými prsty může také znamenat, že displej nebudou na dotyky reagovat vůbec. V takém případě je nutné telefon zahřát, ideálně poblíž těla, ať už ve vnitřní kapse u bundy nebo u kalhot. Panely OLED jsou na tom podstatně lépe a téměř se u nich s tímto problémem nesetkáte, ale také nejsou proti mrazivým podmínkám zcela imunní.

 

Jak smartphone chránit před mrazem?

Jak tedy svůj mobil uchránit před poničením? Snažte se mít telefon co nejblíže tělu. Ideální je nosit ho například ve vnitřní kapse bundy, kabátu anebo v kapse kalhot. Vzhledem k tomu, že vaše tělo má běžně teplotu 37°C, stává se přirozeným zdrojem tepla. Díky tomu u telefonu nedojde k takovému ochlazení, jako kdybyste ho nosili například v batohu nebo v kabelce.

V případě, že potřebujete být pořád tzv. na drátě a komunikovat, kdykoliv a kdekoliv, bude pro vás nejlepší variantou drátové či bezdrátové handsfree. Telefon tak udržíte v teple a v “bezpečí“, zároveň budete moci normálně fungovat a komunikovat.

Druhým možným řešením je obal, tedy pouzdro, které slouží jako bariéra mezi samotným zařízením a vnějšími vlivy. Ano, i jen díky pouzdru na mobil nebude zařízení vystaveno přímo mrazivému působení.

Zároveň může pouzdro udržet i část tepla produkovaného samotným telefonem v rámci jeho činnosti. Mimo to bude vhodně zvolený obal působit i jako ochrana před sněhem, deštěm anebo při pádu do sněhové břečky.

 

 

Připravila: Petra Sauerová