Nejlepší vánoční filmy

Vánoce jsou za rohem a je čas nachystat si vánoční "movie play-list". Připravili jsme pro vás 10 tipů na vánoční filmy, které vás bezesporu naladí do té správné vánoční pohody. Co si během svátečního těšení pustit?

 

 

Prázdniny
Mezi typické vánoční romantické komedie se bez pochyby řadí film Prázdniny, v hlavní roli s Cameron Diaz a Kate Winslet. Úspěšná americká skladatelka a britská novinářka si na vánoční svátky vymění svá obydlí. Nejen proto, aby získaly nadhled nad vlastním životem, ale především, aby mohly zapomenout na svá milostná zklamání a užít si trochu samoty v novém prostředí.

 

Láska nebeská
Mnoho lidí otvírá sérii vánočních filmů právě touto romantickou komedií. Těžko říci, zda je snímek takovým hitem pro své hvězdné herecké obsazení či pro legendární soundtrack. Příběh vás každopádně zavede do vánočního Londýna, kde budete svědky toho, jaký láska dokáže způsobit chaos. Zápletka vyvrcholí na Štědrý den se zajímavými důsledky pro všechny zúčastněné.

 

Vánoce naruby
Luther a Nora Krankovi se rozhodli předejít smutku z prvních vánočních svátků bez dcery Blair a strávit je na výletní lodi. Těsně před jejich odjezdem, ale obdrží hovor se sdělením, že Blair nakonec na Vánoce dorazí a přiveze s sebou i svého nového snoubence. Rodiče mají tak pouhých 12 hodiny na veškeré přípravy tradičních vánočních oslav i pro celou ulici sousedů.  

 

 

Pelíšky
V díle režiséra J. Hřebejka, které se odehrává na sklonku šedesátých let minulého století, se setkáte v hlavní lince s Krausovými a Šebkovými. Rodinami, které sice sdílí stejný dům, ale určitě ne politické názory či způsob žití. Mezi nejúspěšnější české filmové komedie se Pelíšky řadí pravděpodobně proto, že jsou plné nezapomenutelných hlášek, ryze českého humoru a skvělého hereckého obsazení.

 

Sám doma
V žebříčku naprostých vánočních klasik určitě najdete rodinný americký film Sám doma. Ve snímku vystupuje běžná americká rodina, McCallistrových, která se chystá strávit vánoční svátky v Paříži. Potíž nastává v moment, kdy se Kate v letadle zmocní nepříjemný pocit, že při všem tom shonu něco zapomněla. Když si ale uvědomí, že doma nechali svého nejmladšího syna Kevina, začne film teprve nabírat na obrátkách.

 

Grinch
Ačkoliv to pro někoho může být překvapující, na světě nenajdeme pouze milovníky Vánoc. Jednoznačně mezi nimi ale vyniká neustále nespokojený, rozmrzelý odpůrce vánočních svátků, Grinch. Samotářský zelený mužíček, žijící se svým psím parťákem Maxem v jeskyni nad vesnicí Kdosice.

Ta je naopak plná nadšených, neustále optimistických a Vánoce milujících Kdovíků. Jejich vánoční entuziasmus z nich sálá natolik, že Grinchovi už jednoho dne zkrátka dojde trpělivost.

 

 

Tři oříšky pro Popelku
Pohádka z roku 1973, v hlavní roli s Libuškou Šafránkovou, kterou o Vánocích rádi sledují i například v Norsku, jsou Tři oříšky pro Popelku. Příběh ale zcela jistě není nutné nijak dlouze představovat. Tři magické oříšky Popelce změní život a přes padnoucí střevíček, ji přivedou až do princovi náruče.

 

Klaus
Animovaná pohádka o bohatém a rozmazleném mladíkovi vás zavede do ostrovního městečka na dálném severu, kde má hoch založit úplně první poštovní pobočku. Jediným háčkem je městečko plné nevrlých obyvatel, kde proti sobě bojují dva znepřátelené rody.

Pohádka vypráví o původu Santy, ale bez jakékoliv souvislosti s původní legendou o Mikuláši. V případě, že už máte dost vánočního kýče, snímek z roku 2019, který získal sedm Oscarů, vám jistě vlije novou krev do žil.

 

Smrtonosná past
Patří Smrtonosná past mezi vánočními filmy? Trochu kontroverzní otázka. Přesto se děj odehrává ve vánočním čase, nechybí vánoční písně a směrem k teroristům tam zazní santovská hláška „ho ho ho“. Patříte-li k fanouškům spíše akčních filmů, před těmi romantickými, pak je toto vaše jasná volba. 

 

Strážci Galaxie: sváteční edice
Pro milovníky Marvelovek je film Strážci Galaxie: sváteční speciál naprosto senzační zprávou. Ve čtyřiceti pěti minutovém snímku můžete sledovat, jak se strážci snaží pro Quilla uspořádat dokonalé Vánoce. Vyrazí proto hledat ten nejlepší dárek na Zem. Udělají mu ale skutečně radost?

 

Tip! Filmová americká vánoční klasika, kterou si nesmíte nechat ujít

 

 

Připravila: Petra Sauerová