Občanka v mobilu je tu! Jak ji používat v iPhonu?

Aplikaci eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronické varianty občanského průkazu v mobilním telefonu, si za první dva dny stáhlo přes 100.000 lidí. Dostupná je od 20. ledna.

 

 

Akceptace občanského průkazu v mobilu neboli eDokladu, však bude ze strany úřadů, ministerstev, policie a dalších složek státu různá. Zatímco na eDoklady ústřední orgány státní správy, včetně ministerstev a vybraných úřadů, na digitální fungování průkazu přistoupili okamžitě k lednu 2024.

Bližší úřady jako finanční anebo úřad práce začnou eDoklady uznávat až v polovině letošního roku. Stejně tak i policie ČR. Nejdéle bude přijetí eDokladů trvat poště a obecním úřadům, a to až do ledna příštího roku (2025).

 

 

Používání aplikace eDoklady je jednoduché, jak na to na iPhonu?

Prvním krokem je stažení aplikace prostřednictvím App Store. Jen si dejte pozor, abyste namísto eDoklady omylem nestáhli aplikaci eObčanka, která slouží k jinému účelu.

Abyste si do smartphonu mohli přidat občanský průkaz, je napřed nutné prokázat státu, že se jedná skutečně o vás. Provedeme vás jednotivými kroky.

  1. K prokázání identity se používá Identita občana, kterou je třeba mít aktivní. A k ověření slouží několik možných metod, jednou z nich je například vlastnictví bankovního účtu.
  2. Pak je třeba upozornit na aplikaci Mobilní klíč eGovernment, kterou se vyplatí mít, nejen kvůli eDokladům, ale díky možnosti použít ji všude, kde bude třeba prokázat se vůči státním online službám. Ať už půjde o Portál občana nebo Datové schránky, stačí pak jen v Mobilním klíči vyfotit QR kód a web vás pustí dál.
  3. V případě, že jste tímto prošli, spusťte aplikaci eDoklady, vyberte způsob přihlášení k Identitě občana a projděte přihlašovacím procesem. Pak po vás bude iPhone požadovat zadání PINu, kterým budete eDoklady otevírat. Rovnou nabídne možnost využití biometrického přihlašování prostřednictvím Face ID či otisku prstu.
  4. Zatím je možné mít v aplikaci eDoklady pouze občanský průkaz, i když to tak nezůstane navždy. Ihned po přihlášení se vám zobrazí uložené doklady ihned na úvodní obrazovce, popřípadě je najdete pod záložkou “Doklady“. Kliknutím na občanský průkaz a později i další doklady, si můžete prohlédnout všechny uložené údaje, které jsou totožné s daty na fyzické občance. Stejně tak je tam i fotografie, případně i váš podpis.
  5. Jakmile se budete chtít občankou v eDokladech prokázat, stiskněte zvýrazněné tlačítko Prokázat se. Na obrazovce se okamžitě objeví velký složitý QR kód, který ukážete osobě, která ho po vás požaduje. Ten ho načte do svého telefonu též pomocí eDokladů.

 

V případě potřeby hledejte bližší informace, stejně jako odpovědi na nejčastější otázky na na webu edoklady.gov.cz.

 

 

Připravila: Petra Sauerová