Reklamace vánočních dárků? Pozor na 7 fíglů prodejců

Prodejci mají při reklamaci zboží své fígle, jak vás připravit o náhradu. Máme pro vás tipy, jak vrátit, vyměnit či reklamovat zboží bez potíží.

 

 

Radost z vánočních dárků se může velmi rychle proměnit v rozčarování, frustraci, stres a vztek. Stačí, abyste si pod stromečkem rozbalili dárek, který se nesetkává s vaším vkusem, je nefunkční anebo zkrátka nevhodný.

V tu chvíli přichází řada na vrácení, výměnu anebo čas reklamace. Jak ale na to, abyste byli úspěšní?

 

E-shop vs. kamenná prodejna

Dejte si pozor na to, zda zboží bylo zakoupeno na e-shopu anebo v kamenné prodejně. Při nákupu na e-shopu, zejména protože se jedná o nákup na dálku, lze jednoduše odstoupit od smlouvy a zboží do 14 dnů od jeho převzetí vrátit.

Zatímco v kamenných prodejnách záleží na vstřícnosti obchodníka. Každý může mít jinak nastavené podmínky, co se týče lhůt vrácení či reklamace, povinnosti původních visaček, originálních obalů anebo třeba nutnosti originální účtenky.

 

 

Všechno vrátit prostě nelze

Pokud jste se s tím nesetkali, možná o tom nevíte, ale pravdou je, že všechno vrátit nemůžete, a to ani v případě nákupu na e-shopu. Obecně je možné vrátit takové zboží, které lze bez potíží opět uvést do prodeje.

A tak vrátit nemůžete například:

  • zboží upravené na míru (gravírování atd.)
  • zboží, které podléhá rychlé zkáze (řezané květiny nebo třeba čerstvé jídlo)
  • zboží v uzavřeném obalu, které jste asi z obalu vyndali, a tak ho není možné do obalu zpátky vrátit z hygienických důvodů (zubní kartáček, rtěnka)
  • disky s hudbou, filmy, PC programy nebo hrami
  • noviny či časopisy

 

Z obdarovaného je rázem vlastník

Dát dárek, stejně jako nějaký přijmout, je hezký akt radosti. Z právního hlediska se ale jedná především o změnu vlastníka.

Pokud se tedy dostanete do pozice, kdy jste dostali dárek, který vám z nějakého důvodu nevyhovuje, nemůžete ho vrátit nebo reklamovat, protože nejste původní kupující.

Předáním daru právně dochází k bezplatnému převedení vlastnického práva z dárce na obdarovaného. Potíž tkví tedy v tom, že veškerá oprávnění vůči obchodníkovi vychází z původní kupní smlouvy, které se obdarovaný neúčastnil.

 

Je vždy potřeba původní obal?

Setkali jste se s tím, že po vás při vracení či reklamaci po vás prodejce vyžadoval zboží v původním obalu? Pokud jste se rozhodli od smlouvy odstoupit v prvních čtrnácti dnech od nákupu, není nutné, výrobek vracet v původním obalu.

Ale pozor, v případě, že jste zboží zakoupili ve speciálním, těžko nahraditelném obalu, který nevracíte, může vám za něj obchodník něco naúčtovat.

 

 

Termíny, které musíte mít na paměti

Jako spotřebitel byste měli určitě znát následující časové lhůty, které jsou pro vás a bezstarostné reklamace naprosto klíčové.

Prodejce odpovídá za vady zboží 24 měsíců, s tím, že tato lhůta začíná běžet ode dne převzetí zboží zákazníkem. Pokud naleznete na zakoupeném zboží jakoukoliv vadu do 6 měsíců od doby převzetí, pak se má za to, že už tam byla v době koupě.

Na vyřízení reklamace má prodejce maximálně 30 kalendářních dní. Reklamaci by se ale měl snažit vyřídit co nejrychleji bez jakéhokoliv zbytečného odkladu. Odstoupit od kupní smlouvy v případě nákupu na e-shopu lze během prvních 14 dní ode dne převzetí zboží.

 

Fígle obchodníků jsou neúprosné

Pojďte se s námi podívat na několik faktů, která musíte znát.

Tvrdí-li prodejce, že k reklamaci a vracení zboží musíte bez výjimky disponovat originální účtenkou, nenechte se mýlit. Postačí vám i fotka účtenky v mobilu.

Odmítá se prodejce reklamací zabývat, protože jste zboží zakoupili v zahraničí? Nedejte se! Obchodník musí reklamaci vadného zboží přijmout, pokud jste ho u něj zakoupili.

Tvrdí vám na pokladně, že reklamaci nelze provést, protože na prodejně není vedoucí? Vždy v obchodě musí být přítomen pracovník zodpovědný za vyřizování reklamací, a tak se za žádnou cenu nenechte odbýt.

 

 

Připravila: Petra Sauerová