Systém s AI detekuje střelbu i typ zbraně. Vyvinuli ho experti z ČVUT

Unikátní zařízení, zajišťující akustickou detekci střelby, vyrobené výzkumníky z FEL ČVUT nemá ve světě obdoby. Po implementaci AI dokáže kromě detekce střelby už odhalit také typ zbraně, čímž převyšuje veškeré dosavadní technologie. Jak funguje?

 

 

Výzkumný tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT se zabývá akustickou detekcí střelby už od roku 2016. Díky AI jejich vynález ale získal ještě úplně jiný rozměr.

Nyní je venku čtvrtá verze vyvíjeného detektoru, která nebezpečí dokáže rozpoznat bleskovou rychlostí. Skládá se z měřících jednotek, přičemž každá z nich disponuje dvěma mikrofony a vzdáleným serverem. Zatímco mikrofony neustále monitorují okolí, na vzdáleném serveru dochází v případě hrozby k identifikaci zdroje události a lokalizaci.

Odborníci s touto novinkou přišli začátkem roku, a ačkoliv se v tom můžete vidět souvislost s tragickými předvánočními událostmi, které se děly v Praze, nejedná se o bezprostřední reakci na to. Na tomto nástroji experti z ČVUT pracují už přibližně sedm let.

 

 

Rozpozná výstřel a lokalizuje střelce

Technologie funguje tak, že v prvním kroku rozhodne, zda se jedná o výstřel anebo pouze neškodný zvuk. Pokud se jedná skutečně o střelbu, odešle jednotka zaznamenané příznaky události, spolu s aktuální polohou a daty o směru vycházející střelby na vzdálený server.

Server následně vyhodnotí typ zbraně, ze které se pálí, lokalizuje střelce, a dokonce určí i typ ráže. To vše se odehraje, nejen bez přičinění člověka, ale hlavně během pouhých pár sekund.

K tomuto pokročilému vývoji přispěla implementace umělé inteligence, která se učí na rozsáhlé databázi záznamů střelby z různých typů zbraní i střeliva. Takto získané informace mohou pomoci k okamžité reakci policistů.

Dle slov Jana Holuba, vedoucího katedry měření FEL, je princip technologie v důsledku jednoduchý, a tak jeho výroba nebude pro zkušené společnosti nijak zvlášť náročná. Navíc v současnosti mají už dva vážné zájemce.

V tuto chvíli mají výzkumníci v ruce “pouze“ prototyp a předestírají, že se jako akademici výrobě věnovat nechtějí. I vzhledem ke kapacitě, logistice a úrovni s tím spojených služeb, to chtějí přenechat odborníkům.

Finální produkt pak může sloužím, jak k vojenským, tak civilním účelům. A bylo by vhodné ho umístit například do škol, nemocnic ale i do městských zástaveb.

 

 

Připravila: Petra Sauerová