Umělá inteligence má obrovskou uhlíkovou stopu. Nejzatěžující je generování obrázků

Dnes běžně užívaná generativní umělá inteligence, která dovede takové věci, jako generovat text, video či obrázky není úplně zadarmo. A nejde tu teď o peníze. AI má prý obrovskou uhlíkovou stopu.

 

 

V minulém roce se všichni pokoušeli naskočit na vlnu generativní umělé inteligence. A je fakt, že za tu krátkou dobu jejího rozšíření dnes dovede velké věci. V mezidobí ale nedošlo k žádnému zázračnému objevu, který by zajišťoval fungování AI bez vnějšího zdroje energie. A tak není úplně ekologicky udržitelná.

Potvrzují to aktualizované předpoklady energetické náročnosti a uhlíkové stopy umělé inteligence z konce loňského roku. Výsledky přinesl konkrétně tým expertů z Carneige Mellon University a služby Hugging Face, která slouží jako jedno z největších skladišť veřejných AI modelů.

 

 

Nejúspornější je klasifikace textu

AI klasifikace textu a obrázkůje nejlevnější variantou, zároveň s nejmenší náročností. Tedy prosté úlohy typu, zda je na obrázku kočka, pes anebo vaše dovolená na Maledivách. Což typicky používá například Google Photos.

Na druhé straně, ze všeho nejdražším a uhlíkově nejnáročnějším úkonem je generování obrázků, které znáte například z aplikací jako Midjourney, DALL-E a Stable Diffusion. Uhlíková stopa zde ale stoupá i o 2 až 3 řády.

Jestliže tedy věci u základních úloh předpovídali emisi na méně než 1 gram CO2 na tisíc použití AI, u obrázkových AI generátorů jsou to stovky až tisíce gramů CO2.

 

 

Jeden obrázek jako celodenní provoz mobilu

Je to těžko představitelné, že? Podívejte se s námi proto na příklad s nabitým mobilem. Nabití průměrného mobilního telefonu vyžaduje cca 0,012 kWh elektrické energie.

Ten nejméně energeticky efektivní obrázkový AI generátor (Stable Diffusion XL) na tisíc generací spotřeboval 11,49 kWh energie, což představuje 0,011 kWh na jeden obrázek.

Jinými slovy - tvorba jednoho obrázku spotřebovala víceméně stejné množství elektřiny jako celodenní provoz průměrného telefonu, jeden obrázek – jeden nabitý mobil. 

 

Bude hůř?

Tvorba textu je oproti generování obrázků mnohem levnější. Ale zatímco obrázků za den tímto způsobem vyrobíme jen pár, budeme-li AI používat k analýze každého našeho e-mailu a k řešení většiny administrativních úkonů, pak se podobnou každodenní agendou dostaneme i dál než na energetickou náročnost syntézy obrázků.

 

 

Připravila: Petra Sauerová