Umělá inteligence mění Česko. Jsme na to připraveni?

Umělá inteligence je technologie, která má potenciál zásadně změnit náš svět. V oblasti vzdělávání může pomoci personalizovaným přístupem ke studentům, v oblasti veřejné správy může automatizovat úkoly a zjednodušit život občanům, v průmyslu může zvýšit produktivitu a efektivitu. Jsme na to v Česku připraveni? 

 

 

Česká republika má v oblasti AI silné základy. Disponuje kvalitními univerzitami, špičkovým výzkumem a perspektivními start-upy. Avšak v kontextu rostoucích investic do AI v zahraničí je nutné zrychlit a neusnout na vavřínech.

Toho se ujal spolek prg.ai, který vznikl v roce 2019 spojením skupiny akademiků z ČVUT v Praze, Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR s významným přispěním i hlavního města Prahy. Ti se snaží proměnit Prahu v evropské centrum umělé inteligence. Abychom jako Česká republika byli stále v popředí a šli s trendem, je třeba do toho šlápnout, což se týká všech univerzit, firem i státu.

 

 

Minulý týden na toto téma proběhla diskuze v rámci konference Lepší Česko. Sešla se zde skupina odborníků od Karin Fuentesové, která na AI postavila celý svůj byznys, přes Petra Šmída, marketingového ředitele v Google, až po Michaela Myklína z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost či Daniela Všetečky z Ministerstva průmyslu a obchodu a dalších.

Všichni se transparentně k práci s AI přiznali i spolu s poznatky o tom, kde je pro ně umělá inteligence skutečným přínosem. Zaznělo toho mnoho, nakonec se všichni shodli na tom, že AI vnímají jako šanci pro Českou republiku, jak se vrátit do čela inovací. K tomu za ně bude třeba zapracovat na masivním vzdělávání dětí a přizpůsobení se rychlému vývoji technologií.

Česká republika před sebou nemá jen velké příležitosti, ale i výzvy. Čeká ji velký úkol. Využít potenciál umělé inteligence a přizpůsobit se jejím dopadům na společnost a ekonomiku. 

 

 

Připravila: Petra Sauerová