Virtuální tréninky Sense Arena: budoucnost sportu?

Virtuální tréninky jsou větší pecka než si možná kde, kdo představoval. Potvrzuje to hokejista David Pastrňák, stejně jako i tenistka Martina Navrátilová. Mentální a kognitivní trénink se tak stává nepostradatelnou součástí profesionálních ale i amatérských tréninků. Český podnikatel Bob Tetiva nyní dosahuje na tenis, podaří se mu dobýt i basketbalová hřiště?

 

 

Sense Arena hráčům poskytuje ve virtuální realitě mentální a kognitivní trénink a pomáhá jim se zlepšovat, nejen ve čtení soupeře, rozhodovacích schopnostech, ale i v koncentraci. Není to ale ten hlavní trénink, jedná se pouze o doplněk, který navíc nabízí data, se kterými by mohl sportovec v reálném čase jen těžce pracovat. Ta potom mohou rozhodnout i o jejich následném úspěchu na hřišti.

 

Nápad z české kotliny

Se Sense Arenou přišel Bob Tetiva, český podnikatel, který věřil, že má v rukou špičkový produkt pro sportovce a chtěl ho dostat do té nejlepší ligy. Aby ne, možnost zlepšit svůj výkon, ať už v roli amatérského či profesionálního sportovce pouze prostřednictvím brýlí a senzorů v rukou, je geniální. Prorazil tehdy se svým startupem v rámci hokejových klubů zámořské NHL.

Nyní lze Sense Arenu aplikovat v různých sportech, aktuálně například v tenisu. Spojil se totiž s prestižní tenisovou organizací ATP. Právě pod jejich záštitou probíhají všechny hlavní tenisové turnaje sezóny včetně grandslamů. 

Sama Martina Navrátilová, která si produkt vyzkoušela a loni vyhrála devětapadesát grandslamových titulů, sdílela svůj názor, že když je vše vizuální, je to velký rozdíl a hráči to pak jde přímo do hlavy. Nejen, že to usnadní nácvik techniky, ale i pohybu.

 

 

Vymazlené tréninky

Sense Arena v rámci tenisu přichází s obzvlášť zajímavou funkcí, která umožní trénovat returny. Na základě toho budou potom tenisté moci analyzovat a vracet přesná podání, která se na některých z okruhů ATP a dámské WTA opravdu stala.

To ale není vše, Sense Arena uvádí, že budou postupně tréninkovou platformu ještě vylepšovat, a to v úzké spolupráci s ATP. Mají v plánu především zapracovat na vzdělávacím obsahu pro širší tenisovou komunitu také o výhodách mentálního tréninku.

Stejně jako tomu je u hokejových tréninků, budou tenisté potřebovat headset pro VR, konkrétně Quest 2 od Mety a haptickou raketu spolu s aplikací od Sense Arena. 

Ani tady ale Bob Tetiva nehodlá skončit, výhledově by rád, aby se uchytil také v basketbalové NBA. Tam ho to velmi táhne, neboť sám se basketbalu dlouhé roky věnoval.

 

 

Připravila: Petra Sauerová
Foto: Sense Arena