Vyhněte se platformě WeChat, sbírá velké množství dat, varuje NÚKIB

Před sociální sítí WeChat varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Čínská aplikace, sbírající značný objem dat, byla minulý týden kybernetickým úřadem označena za možnou hrozbu.

 

 

Aplikace WeChat, za níž stojí čínská firma, byla minulý týden kybernetickým úřadem označena za možnou hrozbu, co se kybernetické bezpečnosti týče. V České republice sociální síť používá asi 40 tisíc lidí, a to například diplomaté nebo obchodníci.

Aplikaci a sociální síť s dalšími mnoha funkcemi WeChat vyvinula a provozuje společnost Tencent, která sídlí v Číně. Dle informací NÚKIB je firma úzce propojena s čínskou vládou a tamní komunistickou stranou.

Ohledně čínských aplikací TikTok nebo ByteDance NÚKIB už letos v březnu varoval. Konkrétně platformu TikTok ale používá výrazně více lidí než platformu WeChat, rozhodli se proto tentokrát pouze pro upozornění a ne varování.

 

 

Vedly je k tomu každopádně nejen vlastní analýzy, ale také informace od tuzemských i zahraničních partnerů.

Vzhledem k tomu, že WeChat v ČR často používají exponované osoby, jako jsou diplomati, obchodníci, akademici či čínští disidenti, obávají se v NÚKIB právě o jejich citlivá data získaná přes WeChat. Ta by v budoucnu mohla být snadno zneužita i třeba k vydírání.

Pokud tedy WeChat používat potřebujete, NÚKIB doporučuje mít aplikaci na jiném zařízení než na tom, kde běžně pracujete, kde máte své účty a důležitá data. V případě, že to pro vás není možné, doporučení zní mít WeChat ve svém zařízení pouze nezbytně nutnou dobu.

Na závěr rozhodně aplikaci nepovolujte jiná oprávnění než pouze ta nezbytná pro její fungování.

Platforma WeChat byla už zakázaná v Indii, stejně jako v některých státech USA. Také Kanada v roce 2023 zakázala užívání aplikace na vládních zařízeních.

 

 

Připravila: Petra Sauerová